صفر تا صد یک کنکوری

در رابطه با شیوه های مطالعه ،توصیه های ساده و در عین حال مهمی برای شما داریم تا به اد خدا در مراحل مطالعه و یادگیری تان تاثیرگذار بوده و بدان عمل کنید.

 ۱- تنظیم برنامه :تنظیم یک برنامه و اجرای صحیح آن باعث می شود که انسان از وقت و نیروی خود بیشترین استفاده را نماید. در برنامه ریزی درسی ابتدا برای مطالعه هر درس مدت زمان خاصی در نظر گرفته می شود که جنبه موقتی دارد؛ ولی بعد از شروع کار، دانش آموز متوجه می شود که کدام درس احتیاج به زمان بیشتری برای مطالعه و تمرین دارد تا برنامه را بر حسب نیاز خود تعدیل و اصلاح کند در این خصوص تلاش نمایید که طبق برنامه ریزی مقرر تمام کنید مأیوس نشوید و سعی کنید که ضعف خود را در برنامه هفتگی بعد برطرف کنید.

۲- سریع خواندن: سریع خواندن عملکردی است که با حرکات چشم برروی متن ارتباط دارد. توقف ها و ایست هایی که چشمان شما بر روی کلمات و عبارات متن می کند سرعت خواندن شما را تعیین میکند اکثر دانش آموزان برروی هر خط بین ۸ تا ۱۰ثانیه توقف چشمی دارند. حال اگر این تعداد توقف را در تعداد سطرهای هر صفحه و سپس در کل متن ضرب کنید در می یابید که چه وقتی را صرف مطالعه یک متن کرده و تا چه حد باعث خستگی چشمان خود شده اید. بهترین راه برای به دست آوردن این قابلیت تمرین کردن است.تندخوانی باعث صرفه جویی در وقت و تمرکز بیشتر حواس می شود؛ البته مطالعه متونی چون ریاضیات و فیزیک که محتاج مرور فرمولها و نمودار ها و …است، از این روش مستثنی است و محتاج بکارگیری روشهای دیگری است.

۳- بررسی اجمالی: بررسی اجمالی فرآیندی است که طی آن به متن نگاه می کنیم بدون آنکه سعی در درک و دریافت کل موضوع داشته باشیم در بررسی اجمالی هدف آشنایی با موضوع درس و نکات مهم آن می باشد لذا در این روش چشم خود را برروی سطور و صفحات حرکت می دهیم و نکات مهم را از نظر می گذرانیم و گاهی روی حروف برجسته و مهم آن درنگی کوتاه خواهیم داشت این کار باعث آمادگی ذهن و بیشتر کنجکاو نمودن ذهن شما برای مطالعه جزئیات و یادگیری مطلب اصلی کتاب خواهد شد.

۴- فعال باشید: هنگام مطاعه همیشه قلم و کاغذی در دست داشته باشید چون در یک مطالعه فعال و پویا، کمتر چیزی می تواند به اندازه قلمی که در دست دارید ذهن شما را درگیر و متمرکز کند. با قلمی که در دست دارید می توانید یادداشت برداری کنید حاشیه نویسی کنید زیر مطالب مهم خط بکشید مطالب را طبقه بندی و سازمان دهی کنید مطالب مهم را برجسته و بارز نمایید و نکات مهم را با زبان خودتان خلاصه کنیدو… در واق وقتی در مطالعه این گونه عمل می کنید شما یک مطالعه فعال و پویا دارید و تمرکز شما دو چندان خواهد شد.

۵- مکان مطالعه: تحقیقات نشان داده است که برای یک مطالعه موثر باید یک مکان مناسب برای این منظور ایجاد کرد مکانی که حداقل  سروصدا در آن باشد و عوامل و محرکهایی که منجر به حواس پرتی می شوند در آنجا به حداقل کاهش یابد هرچه محیط مطالعه منظم تر و مرتب تر باشد به همان میزان در تمرکز ذهن شما موثر است لذا قبل از مطالعه دو سه دقیقه هم که شده به مرتب کردن اتاق یا میز مطالعه خود بپردازید و این مساله را جدی بگیرید نور و دمای مکان مطالعه باید مناسب باشد؛ دمای ۲۰ درجه و نور متوسط که نه خیلی زیاد باشد و نه خیلی کم بهتر است در مکانی مطالعه کنید که کمتر مجبور به تغییر آن شوید؛ چون استفاده از یک مکان مشخص برای مطالعه فوق العاده به تمرکز حواس کمک می کند بعد از آنکه در مکان مطالعه قرار گرفتید فوراً مطالعه را شروع کنید و به هیچ عنوان به کارهای دیگر نپردازید این حالت باعث شرطی شدن ذهن شما به فراگیری خواهد شد.

۶- زمان مطالعه: سعی کنید همواره مطالعه شما در زمانهای خاصی باشد که ذهن شما به آن شرطی شود؛ پس زمان مشخصی را در نظر بگیرید و در آن زمان مشخص به هیچ کار دیگری نپردازید از طرفی باید بدانید که تحقیقات نشان داده است که مطالعه در اول شب(قبل ازغذا و آخر شب قبل از خواب و صبح زود از کارآیی بیشتری برخوردار است لذا بیشتر در این زمانها مطالعه داشته باشید و هیچ گاه نیمه شب ها برای خود برنامه مطالعه تدارک نبینید زیرا با مطالعه کردن در این اوقات به سیستم عصبی و فراگیری خود آسیب وارد خواهید ساخت.

۷- حالت مطالعه: قبل از مطالعه باید وضعیت جسمی و روحی خود را متعادل سازید تا یک مطالعه موثر داشته باشید بدانید که نشستن پشت میز مطالعه تمرین وضعیت و حالت به منظور آمادگی مطالعه می باشد لذا هرگز با حالت خمیده یا دراز کشیده مطالعه نکنید چون مطالعه کردن در این حالت باعث خواب آلودگی و کاهش تمرکز خواهد شد. هیچگاه در حالت خستگی بی خوابی ترس خشم  و هیجانات عصبی مطالعه نکنید چون اولاً تمرکز در این حالت ها وجود ندارد و علاوه برآن این کار باعث دلزدگی شما از آن مبحث مطالعاتی خواهد شد.

۸- یادداشت عوامل حواس پرتی: گاهی اوقات موقع مطالعه افکار دیگری به غیر از موضوع مطالعه به سراغ ذهن شما می آید و مرتب حواستان را پرت می کند بهترین و موثرترین راه برای مقابله با این نوع حواس پرتی ها نوشتن آنها روی یک برگ کاغذ است چون نوشتن آن موضوع باعث تخلیه ذهن شما خواهد شد به طور مثال موقع مطالعه عوامل مزاحمی چون تلفن زدن به دوستان گرفتن جزوه یا… سراغتان می آید که با نوشتن آنها در کاغذ باعث آرامش ذهنتان خواهید شد و ذهن شما از پی گیری آن فراغت پیدا خواهد کرد چون مطمن خواهد بود که این یادداشت به شما انجام آن کار را یادآوری خواهد کرد.

۹- با علاقه مطالعه کنید: یقیناً یکی از مهمترین شروط تمرکز حواس علاقه می باشد؛ در واقع هرچه علاقه شما به یک موضوع بیشتر باشد تمرکز فکر شما بر آن بیشتر می شود و در نتیجه یادگیری شما نیز بیشتر خواهد شد وقتی شما به یک فیلم علاقه دارید چنان غرق تماشای آن فیلم می شوید که حتی نسبت به سروصدا و حضور دیگران و… هیچ واکنشی نشان نمی دهید؛ در واقع تمرکز شما در این مرحله در سطح عالی است پس اول سعی کنید به کتابهای درسی تان علاقه مند شوید و سپس آنها را با علاقه مطالعه کنید تا مطالب آنها را خوب درک کنید و بیشتر به خاطر بسپارید.

۱۰- به خود استراحت دهید: همواره سعی داشته باشید که در هنگام مطالعه به حافظه خود فشار نیاورید ؛همچنین از متراکم کردن زمان فراگیری جداً بپرهیزید و در فعالیتهای ذهنی بعد از هر ۴۰ تا۵۰  دقیقه به مدت ۵ دقیقه یا بیشتر به خود استراحت بدهید و با قدری راه رفتن با تنفس عمیق یا حتی ورزش کردن ، خودتان را برای ادامه مطالعه آماده کنید یادتان باشد که حداکثر زمان مفید برای یادگیری ۴۵ دقیقه است ؛ پس برای اینکه بتوانید مطالب  مطالعه شده را جمع بندی نماید حتماً این کار را انجام دهید.

همه بچه کنکوری ها باید بدانید.

به قول توماس ادیسون ؛ اگر ما همه کارهایی را که توانایی انجامشان را داریم انجام دهیم
واقعاً از خودمان شگفت زده خواهیم شد.

این را بدانید که شما توانایی انجام خیلی از کارها و توصیه های کاربردی را دارید و یقیناً خیلی از کارهایی را که قبلاً فکر نمی کردید بتوانید آنها را انجام دهید توانسته اید انجام دهید. آنچه مهم است دانستن این مطلب است که برای رسیدن به هدف اول باید بخواهید ؛ این خواستن آن هم با تمام وجود باعث رویش درخت پهناوری به نام اراده خواهد شد پس از همین الان  بخواهید که این توصیه های مهم را که حاصل مطالعات و تجارب کارشناسان روانشناسی و متخصصان امور تغذیه و بهداشت جسمی است مد نظر بگیرید و تلاش نمایید که توانایی خود را در انجام آنها نشان دهید.

توصیه می شود که از همین الان یک دفترچه  برای خود تهیه نموده و یک جدول هفتگی در آن درست کنید و هر هفته تلاش نمایید تا تعدادی از توصیه های ذکر شده را برای خودتان  به عنوان کار عملی قرار دهید و در پایان هر هفته تعداد علامتهای مثبتی را که در موقع انجام آن توصیه ها در دفتر می گذارید، جمع بزنید ؛ قطعاً وقتی تعداد علامتهای مثبت هفته از تعداد علامتهای منفی ثبت شده در دفتر شما بیشتر باشد این نشانه شروع خوب شماست مبنی براینکه دارید آرام آرام کارهایی را انجام می دهید که توانایی آن را دارید و این مقدمه شگفتی شما از خودتان خواهد شد؛ پس با ما باشید و با به کارگیری توصیه های ورزشی ، تغذیه ای و بهداشت روانی که مخصوص شما عزیزان کنکوری است، سعی در بهبود وضعیت خود داشته باشید.

تغذیه:

یکی از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در چگونگی رشد و نمو تمامی سلولهای بدن انسان دارد علم وتجربه ثابت کرده است که بسیاری از موفقیتهای انسان ، در گرو استفاده از تغذیه مناسب می باشد و بر عکس آن، عدم موفقیت ، تنبلی ها و کسالت روزانه انسان نیز به جهت عدم اطلاع انسان از مصرف یک تغذیه مناسب می باشد؛ بر همین اساس:

۱- سعی کنید هفته ای چند وعده مصرف شیر را در برنامه غذایی خود قرار دهید؛ چون شیر، علاوه بر کلسیم و فسفر ، دارای عناصر مغذی زیادی است که به تقویت حافظه فرد کمک شایانی می کند.

۲- از مصرف بیش از حد چربی های سرخ شده بپرهیزید؛ چون جذب و هضم آنها طولانی است و باید مدت زیادی در دستگاه گوارش بماند همچنان که باعث خستگی و بی حالی فرد هم می شود.

۳- پورخوری نکنید؛ چون شکم پر ،فعالیتها فکری و مغزی را کاهش می دهد.

۴- سعی کنید برنامه غذایی منظمی داشته باشید و تقریباً در ساعات مشخصی غذا بخورید.

۵- موقع صبحانه خوردن ،بیشتر از میوه جات یا آبمیوه استفاده کنید و آن قدر هم بخورید که سیر شوید چون صبحانه سریع هضم شده و جذب بدن می شود و دستگاه گوارش کمتر درگیر خواهد شد.افرادی که در وعده صبحانه به جای مصرف مواد یاد شده غدا می خورند معده را پر از مواد غذایی می کنند  و معده آنها تا ساعت ۱۱ در حال فعالیت خواهد بود و این فعالیت معده باعث کسلی و خستگی و کاهش کاری فکرشان خواهد شد.

۶- از خوردن غذاهای مرکب از پروتئین و کربوهیدارت جداً پرهیز شود؛ به طور مثال خوردن مرغ همراه سیب زمینی سرخ شده برای فرد مشکل ایجاد می کند؛ چون ماده غذایی پروتئینی مانند مرغ برای هضم نیاز به محیط اسیدی دارد در حالی که سیب زمینی که یک ماده غذایی نشاسته نیاز به محیط قلیایی دارد که مصرف هر دو با هم برای فرد ایجاد مشکل می کند؛ لذا در هر وعده غذایی از یک نوع ماده غذایی ( پروتئینی یا کربوهیدراتی ؛ نه باهم ) مصرف کنید.

۷- همراه هر نوع غذایی که میل می کنید ، خوردن سالاد یا سبزیجات را فراموش نکنید.

۸- سعی شود از خوابیدن بلافاصله پس از صرف غذا خوداری شود؛ چون در هنگام خواب ، کند شدن عمل هضم غذا در لوله گوارش باعث جذب بیشتر چربی ها و خستگی مفرط می شود.

۹- فسفر و کلسیم در تقویت حافظه نقش اساسی دارند؛ لذا، مصرف شیر ، پنیر ، تخم مرغ( بخصوص زرده تخم مرغ به صورت تازه ) ، جوانه گندم ، بادام ، گردو  و فندق که سرشار از فسفر و کلسیم می باشند در ایام برگزاری امتحانات موکداً توصیه می شود.

۱۰- جوانه گندم ، از جمله مواد غذایی است که سرشار از فسفر و کلسیم و سایر مواد مغذی است. روزانه ۲ تا ۳ قاشق مرباخوری جوانه گندم همراه با غذا و ترجیحاً با صبحانه و یا همراه ناهار ( به صورت مخلوط با غذا) مصرف شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*