نقطه شروع تا کنکور

چگونه برنامه ریزی کنیم؟

شاید شما در موقعیتی قرار گرفته باشید که برای انجام کارهایی چون: رفتن به مسافرت خرید وسیله مورد علاقه خود مطالعه درسی رفتن به مهمانی و… مجبور شده باشید از قبل برنامه ریزی کنید و به روال خاصی پیش بروید شاید بارها در تصمیم گیری هایتان موفق بوده یا شاید هم شکست خورده باشید … سوال ما در اینجا این است که : به نظر شما چه عواملی باعث موفقیت در تصمیم گیری هایتان می شود؟

یا در مواقعی که با شکست مواجه می شوید چه چیز را دلیل ناکامی تان می دانید؟ اگر واقع بینانه به اطرافمان بنگریم متوجه می شویم که در طبیعت همه چیز دست در دست هم داده و به روال خاص خود پیش می رود.زمانی که باید خورشید طلوع کند طلوع می کند زمانی که باید غروب کند غروب می کند در فصل بهار شکوفه ها باز می شود در تابستان گرما شروع می شود در پاییز برگ درختان می ریزد در زمستان برف می بارد و هوا سرد می شود و … همه این امور بصورت چرخشی و به روال خاص طبیعت پیش می رود و ما نیز با توجه به شناخت خود تلاش می کنیم که از قبل برای فصل های مختلف سال لباس های مناسب آن فصل را تهیه کنیم. در واقع یک برنامه از قبل تعیین شده برای خود تنظیم کرده و طبق آن پیش می رویم اما اگر در طبیعت نظم نبود مثلاً در زمستان یک دفعه هوا خیلی گرم می شدآن وقت مشخص نبود که برای خروج از منزل می بایست لباس گرم بپوشیم یا لباس نازک.

فکر می کنیم که با این توضیحات متوجه منظورمان شده باشید بله درست حدس زدید آنچه را که ما از طبیعت می آموزیم این است که تا وقتی نظم و ترتیب نباشد و هدف از قبل تعیین نشده باشد موفقیت حاصل نمی شود.

بنابراین چنانچه تصمیم گرفته اید که به منظور ادامه تحصیل وارد دانشگاه شوید باید توانایی شما در تجزیه و تحلیل مسائل پیرامونتان بیشتر باشد و همیشه با نگرشی علمی تر و آگاهی بیشتر به مسائل رسیدگی کنید… باید قبل از هر چیز هدفتان را مشخص کنید و پیرامون آن سوالهای دقیق و همه جانبه ای از خود بپرسید مثلاً از خود سوال کنید که:

چرا می خواهید به دانشگاه بروید؟

هدف شما از ادامه تحصیل چیست؟

برای رسیدن به هدفتان چه کارهایی را باید انجام دهید؟

چه موانعی ممکن است بر سر راهتان وجود داشته باشد؟

چگونه می توانید آن موانع را هموار کنید؟

یقیناً برای هر کدام از این سوالها یا سوالهای مشابه آن پاسخ هایی خواهید داشت و چنانچه پاسخ سوالهایتان ورود به دانشگاه به منظور پر بار نمودن درخت علم و دانش باشد خود به خود علایق و تمایلتان به مطالعه زیاد می شود و انگیزه و تنشی که برای رسیدن به هدفتان لازم است شما را به تکاپو و جستجوی بیشتر برای مطالعه و تحصیل تحریک می کند و در این راه از انجام هیچ تلاشی برای هموار نمودن موانع و برداشتن سدهای احتمالی بر سر راهتان فروگذاری نخواهید کرد.

امروزه یکی از مشکلات جوانان و کنکوری ها چگونه طراحی کردن برنامه درسی است ممکن است شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که بارها برای قبولی در آزمون سراسری برنامه ریزی کرده اند اما نهایتاً اوقاتشان به بیهودگی و بی حوصلگی هدر رفته باشد ما می خواهیم در این مقاله به نکاتی در مورد برنامه ریزی و چگونه عمل کردن به یک برنامه اشاره کنیم اگر تمایل دارید مطالب زیرا را بخوانید:

تا آنجا که در یادمان هست همه می گویند یک برنامه ریزی خوب همیشه موفقیتها را در زندگی تضمین می کند و علاوه بر اضطراب و تشویش خاطر ما را از بین می برد رضایت قلبی ما را جلب کرده و پیشرفت در کارهایمان را هم ضمانت می کند.

شما چه فکر می کنید؟ به نظر شما با یک برنامه ریزی درسی خوب چقدر می توانید پیشرفت کنید ؟برنامه ریزی درسی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟چه عواملی باعث اجرای دقیق برنامه درسی می شوند؟ چگونه می توان برنامه ریزی کرد؟

عده ای از افراد فکر می کنند؟ که باید دیگران برای آنها برنامه ریزی کنند تا بتوانند درس بخوانند در واقع آنها می خواهند لقمه ای را که راحت می توانند در دهان بگذارند اول دور سرشان بچرخانند و بعد بخورند؛

درحالی که بهترین برنامه ریز برای هر فرد خود اوست و اوست که بخوبی با تمام خصوصیات و توانایی های جسمی ،روحی و فکری خود آشنایی دارد و با توجه به آن خصوصیات می تواند برنامه ریزی کند.

شاید یکی از مهمترین و اساسی ترین موانع سر راهتان این باشد که نتوانید همه ساعات خود را برای اموری که لازم است در طی شبانه روز انجام دهید تنظیم کنید.

در این گونه مواقع باید سعی کنید که برای خود برنامه های کوتاه مدت و طولانی مدت طرح کنید و با توجه به مناسب بودن برنامه کوتاه مدت آن را در برنامه طولانی مدت خود جا دهید.

برای طرح برنامه کوتاه مدت روزانه ابتدا یک قلم و دفتر به دست بگیرید و همه اموری را که باید در طی یک روز انجام دهید در آن بنویسید:

حتی ساده ترین و جزئی ترین امور را؛ سپس بر اساس اینکه انجام چه کارهایی خیلی مهم نیستند و اگر هم آنها را انجام ندهید مشکلی برایتان پیش نمی آورد این امور را تقسیم بندی کرده و ترتیب اولویت را یاداشت کنید. برای انجام هر کدام از آن امور زمان مشخصی را در نظر بگیرید و به این طریق مطالبی را که تعیین کرده اید طی یک ماه بخوانید برای هر روز و هر ساعت تقسیم بندی کنید تا این نظم فکری در شما ایجاد شود که وقتی صبح از خواب بیدار می شوید بدانید نوبت انجام چه کار و خواندن چه درسی است و هر درسی را درچه تاریخ و درچه ساعتی باید بخوانید.

توجه به این نکته ضروری است که هرچند وقت یکبار برنامه خود و نتیجه حاصل ازآن را بررسی کنید تا بدانید که آیا موفق بوده اید تعداد صفحاتی را که تعیین کرده بودید تا در طی یک هفته یا یک ماه بخوانید مطالعه کنید؟

آیا برنامه درسی تان در حد توانایی شما بوده و از آن راضی هستید؟…

در مواقعی که احساس می کنید برنامه ای را که تنظیم کرده اید توقعات شما را برآورده نمی کند و فکر می کنید توانایی شما برای مطالعه بیشتر است معلوم می شود که برنامه شما برنامه ای ساده و راحت است و باید در تعداد صفحاتی که برای مطالعه روزانه خود در نظر گرفته اید تجدید نظر کنید یا اگر تصور می کنید که برنامه درسی بسیار فشرده و خسته کننده است باز هم تغیراتی در آن ایجاد کنید و آن را اصلاح کنید تا حدی که این تغیرات در توان شما باشد.

در یک برنامه درسی خوب با ید بتوانید توانایی ها و پیشرفت هایی را که در طی مطالعه کسب کرده اید ببینید و همچنین به نقاط قوت و ضعف خود را بیشتر تقویت کنید.

خوردن خوابیدن ورزش کردن استراحت کوتاه مدت و … اموری مهم وحیاتی هستند و غفلت از آنها تعادل جسمی و ذهنی تان را برهم می زند پس یادتان باشد که در یک برنامه درسی خوب باید جایی را برای ورزش استراحت تفریح پیاده روی های کوتاه مدت و کارهایی که مورد علاقه تان هست در نظر بگیرید از آنجایی که محققان معتقدند وقتی تمرکز در دوره های ۹۰ دقیقه ای به حداکثر خود برسد افت پیدا می کند پیشنهاد می شود که پس از هر یک ساعت و نیم مطالعه ،حداقل ۱۰ دقیقه استراحت داشته باشید تا ظرفیت ذهنی شما به جای اول باز گردد.

استفاده از تست و آزمون های معتبر در پایان هر مطلب بسیار مفید است سعی کنید که بعد از پایان هر بخش یا هر درس با استفاده از سوال های چهار جوابی و آزمونهای آزمایشی بلافاصله توانایی یاد آوری مطالبی را که یاد گرفته اید ارزیابی کنید چون معمولاً فراموشی بعد از گذشت ۲۴ ساعت بیشتر است در مواقع مرور و تست زدن درس جدید به عقب برگردید و دوباره تستهای دروس گذشته را بزنید همچنین خوب است در برنامه روزانه خود یک یا دو ساعت وقت آزاد برای رسیدگی به مطالبی که نتوانسته اید در زمان پیش بینی شده بخوانید بگذارید زیرا همیشه همه امور بر وفق مراد شما نیست و قطعاً مواقعی پیش می آید که نتوانید در طی روز به روال برنامه ای که پیش بینی کرده بودید پیش بروید و می توانید برای جبران آن عقب افتادگی از وقت آزاد خود استفاده کنید.

سوالهایی که این روزها بیشتر از ما پرسیده می شود این است که در طی شبانه روز چند ساعت درس بخوانیم بهتر است واقعیت این است که در طی شبانه روز چند ساعت در س بخوانیم بهتر است واقعیت این است که ما نمی توانیم پاسخ واضح وروشنی به این سوال بدهیم چرا که توانایی مطالعه افراد با یکدیگر متفاوت است بعضی از افراد ظرفیت مطالعه شان زیاد است و با وجود اینکه ساعت های طولانی را به مطالعه اختصاص می دهند کمتر احساس خستگی می کنند اما بعضی دیگر از افراد نمی توانند در طی شبانه روز زیاد مطالعهکنند و در مطالعه طولانی مدت بیشتر احساس خستگی می کنند تشخیص دهد که چقدر باید بخواند استراحت کند یا به کارهای دیگرش بپردازد.

در واقع با توجه به شناختی که هر شخص از خود دارد می تواند بهترین برنامه را برای خود تدوین کند تنها توصیه ای که می توانیم در این مورد به شما داشته باشیم این است که در شروع مطالعه اختصاص دهید تا در ماههای آخر و تعطیلات نوروزی فشار کمتری به شما وارد شود و فرصت کافی برای مرور مطالب درسی داشته باشید.

سعی کنید مطالعه درس های مشکل را به ساعت هایی که احساس می کنید بهتر می توانید بخوانید و بازدهی بیشتری دارید اختصاص دهید و درس های آسانتر را به مواقع دیگر موکول کنید.

آنچه در طراحی برنامه درسی موثر است

با توجه به مطالب فوق نتیجه می گیریم که در طراحی یک برنامه درسی خوب عوامل بسیاری موثر است که مهمترین آنها به شرح زیر است:

برنامه درسی سخت و فشرده نباشد.

برنامه درسی بیش از حد راحت و آسان نباشد.

واقع بینی و شناخت نقاط ضعف و قوت خود.

مشخص کردن اولویتها.

تقسیم ساعات مطالعه:

استراحت به موقع

کلاسها و کتابهای کمک آموزشی.

آنچه باعث عمل ما به برنامه درسی می شود

۱ – هدف: به طور مسلم هر فردی برای انجام کارهایی که انرژی مصرف می کند و تلاش می کند هدف دارد هدف آینده نگری و دور اندیشی ماست و به زندگی ما معنا و مفهوم می بخشد هیچ چیزی بی هدف انجام نمی گیرید وقتی هدف شما دانشگاه رفتن ارتقای شغلی کسب مهارت علمی زندگی بهتر و … باشد تا رسیدن به آن از هیچ  کوششی کوتاهی نمی کنید و هر مشکلی را (مانند مشکلات مالی اجتماعی روحی جسمی و…) با عزم و اراده پشت سر می گذارید زیرا هدف شما خیال واهی(باری به هر جهت) نیست بلکه هدف شما نوید بخش (انگیزه ای برای تلاش)است.

۲ – انگیزه: انگیزه در لغت به معنی انگیختن و تحریک شدن است . ما زمانی می توانیم بگوییم انگیزه داریم که به اندازه کافی تحریک شده باشیم و برای انجام کارها دچار تنش شویم اضطراب کم که تنش و نگرانی برای انجام امورمان را موجب می شود، نیز همان کار را انجام می دهد البته انگیزه همه افراد یکسان نیست بعضی ها دارای انگیزه زیادی هستند و برایشان خستگی معنا ومفهومی ندارد و بعضی دیگر از انگیزه کمتری برخوردارند برای اینکه انگیزه در ما ایجاد شود باید دور اندیشی کنیم و به آینده خود فکر کنیم آینده ای که در آن با تلاشهای خود وارد دانشگاه می شویم مقام وپست به دست می آوریم دیگران به ما افتخار می کنند احساس سبکی و رضایت می کنیم و … یا آینده ای که بدون سختی و تلاش و با تنبلی و سستی می خواهیم آن را بسازیم با مقایسه این دو به طوریقین اولی را می پسندیم پس چاره ای جز تلاش نداریم  و برای رسیدن به آن دچار کمی اضطراب می شویم. همین اضطراب کم تلنگری برای شروع کارها و پیشرفت ماست.

۳ – علاقه: معمولاً به دنبال انگیزه علاقه نیز بوجود می آید وقتی به اندازه کافی تنش مطالعه در ما ایجاد شود خود به خود علاقه مند به مطالعه و یافتن بهترین راه و برنامه در این زمینه می شویم هرچه اطلاعات و سطح پیشرفت ما در مطالعه بیشتر شود تمایل ما به ادامه راه بیشتر می شود.

۴ –  اراده: یک شرط موفقیت هدایت نیروی اراده در مسیر درست است عقل و هوش نقش اساسی در هدایت اراده انسان دارد عقل ما به ما می گوید کار خودت را انجام بده چون نتایج درخشانی در انتظار توست اما امیال و غرایز درونی ما را در مسیر دیگری قرار می دهد و اراده ما را به خاطر انجام اموری مثل خوابیدن تفریح بی خیالی تنبلی تضعیف می کند پس باید تا می توانیم اراده خود را تقویت کنیم؛ مثلاً اگر تلویزیون برنامه مورد علاقه ما را پخش می کند و ما تکالیف انجام نداده بسیاری را روی هم تلنبار کرده ایم باید خود را متقاعد کنیم که تکالیفمان را انجام دهیم و از تماشای تلویزیون صرف نظر کنیم.

باید به خود تلقین کنیم که ما آن قدر اراده داریم که به انجام فعالیتهای مورد نظرمان بپردازیم و عمل هم بکنیم فرد با اراده قبل از انجام هر کاری ابتدا همه جوانب را بررسی می کند و نکات مثبت و منفی نوع فعالیتهای را که قرار است انجام دهد در نظر می گیرید و سپس در بین راه های مختلف بالاخره مناسب ترین راه را انتخاب می کند.

۵ – تعهد: تعهد به اجرای برنامه شرط دیگر موفقیت است قبل از اجرای برنامه با خود عهد کنید که به صورت تمام و کمال آن را اجرا کرده و در صورت اجرا نکردن آن خود را تنبیه کنید مثلاً اگر قرار بود یک فصل از کتابی را بخوانید به قرارتان عمل نکردید خود را از انجام کارهایی که مورد علاقه تان است و قرار است در آن روز انجام دهید محروم کنید و در عوض مطالب عقب افتاده را بخوانید آنچه در اجرای برنامه ای که با واقع بینی و با توجه به توانایی شما نوشته شده مهم می باشد جدیت است؛ پس برای رسیدن به هدف خود در عمل به آن مصمم باشید.

۷ – فواید برنامه ریزی: یک برنامه ریزی خوب فواید و مزایایی دارد که برخی از این فواید و مزایا به شرح زیر است:

برنامه ریزی ریزی باعث می شود که زندگی را طبق میل خودمان اداره بکنیم و بر زندگی مسلط شویم برنامه ریزی و عمل به آن نشان دهنده اراده ما در زندگی است و بی برنامگی به معنی باری به هرجهت به سر بردن و مقهور زندگی بودن است.

برنامه ریزی به ما نشان می دهد که چقدر به هدف نزدیک یا از آن دور شده ایم چقدر پیشرفت داشته ایم و نقاط ضعفمان چیست؛ همچنین برنامه ریزی به ما کمک می کند تا راهی درست برای رفع اشکالات و ضعف های خود بیابیم.

برنامه ریزی موجب می شود تا حداکثر استفاده را از فرصت هایمان ببریم و جایی به منظور تاسف خوردن برای وقت های تلف شده زندگی مان باقی نگذاریم.

با مشاهده پیشرفت خود در برنامه ریزی شور و نشاط انگیزه و انرژی ما بیشتر و بیشتر می شود و تحریک می شویم که در اجرای صحیح تر برنامه هایمان با جدیت بکوشیم.

برنامه ریزی موفقیت در زندگی فردی و اجتماعی را در پی دارد زیرا در یک برنامه ریزی خوب همیشه موقعیت ها و شرایط مختلف از قبیل اوقات فراغت سرگرمی و ورزش دیدار دوستان و مهمانی ها درس و تحصیل و… را در نظر می گیریم و وقت کافی برای پرداختن به همه آنها را خواهیم داشت بنابراین هیچ وقت احساس نمی کنیم که از چیزی عقب افتاده ایم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*